Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań „Pojęcie małżeństwa w opinii Polaków”

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań „Pojęcie małżeństwa w opinii Polaków”

Metodologia

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów grupowych (grupy fokusowe/FGI). Jest to metoda, która pozwala na dyskusję w grupie, wymianę poglądów i aktywizację wszystkich uczestników spotkania. Rolą moderatora jest poprowadzenie dyskusji w taki sposób, aby omówić wszystkie obszary tematyczne, którą są istotne w punktu widzenia pytań i celów badawczych.

W przypadku niniejszego badania zostały zrealizowane trzy grupy fokusowe, a w każdej uczestniczyło 6 osób + moderator. Wywiady odbyły się w trzech miejscowościach, zróżnicowanych pod względem liczby mieszkańców (małe miasto, średnie miasto, duże miasto).

Główne wnioski badania:

  • Ciągła presja społeczna

Jedną z motywacji do zawarcia związku małżeńskiego, w wielu przypadkach, jest silna presja ze strony rodziny czy lokalnej społeczności.

  • Małżeństwo jako (nie)wartość

Małżeństwo jako element wartościowy dla polskiego społeczeństwa ulega obecnie redefinicji. To nadal podstawowa komórka społeczna, ale podejście do niej staje się coraz bardziej pragmatyczne.

  • Wartości w redefinicji

Rodzina i małżeństwo jakie znamy z przeszłości, powoli odchodzą w niepamięć. Rodziny wielopokoleniowe funkcjonują w zasadzie tylko na obszarach wiejskich. W miastach zaś następuje rozdrobnienie, a przez to i rozluźnienie więzi rodzinnych.

Zapraszamy do zapoznania się z całością opracowania dostępną do pobrania poniżej.

Pliki do pobrania
Udostępnij wpis:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze