Metodologia
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów grupowych (grupy fokusowe/FGI). Jest to metoda, która pozwala na dyskusję w grupie, wymianę poglądów i aktywizację wszystkich uczestników spotkania. Rolą moderatora jest poprowadzenie dyskusji w taki sposób, aby omówić wszystkie obszary tematyczne, którą są istotne w punktu widzenia pytań i celów badawczych.
W przypadku niniejszego badania zostały zrealizowane trzy grupy fokusowe, a w każdej uczestniczyło 6 osób + moderator. Wywiady odbyły się w trzech miejscowościach, zróżnicowanych pod względem liczby mieszkańców (małe miasto, średnie miasto, duże miasto).
Główne wnioski badania:
- Ciągła presja społeczna
Jedną z motywacji do zawarcia związku małżeńskiego, w wielu przypadkach, jest silna presja ze strony rodziny czy lokalnej społeczności.
- Małżeństwo jako (nie)wartość
Małżeństwo jako element wartościowy dla polskiego społeczeństwa ulega obecnie redefinicji. To nadal podstawowa komórka społeczna, ale podejście do niej staje się coraz bardziej pragmatyczne.
- Wartości w redefinicji
Rodzina i małżeństwo jakie znamy z przeszłości, powoli odchodzą w niepamięć. Rodziny wielopokoleniowe funkcjonują w zasadzie tylko na obszarach wiejskich. W miastach zaś następuje rozdrobnienie, a przez to i rozluźnienie więzi rodzinnych.
Zapraszamy do zapoznania się z całością opracowania dostępną do pobrania poniżej.