Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań „Pojęcie małżeństwa w pryzmacie teorii wymogów imperatywnych: Najważniejsze wyniki z badania Polaków”
Opis demograficzny badania:
Badanie ilościowe zrealizowane metodą samodzielnie wypełnianej ankiety online CAWI (ComputerAssistedWeb Interview).
Respondentami byli członkowie panelu internautów (ponad 1 milion zarejestrowanych unikalnych użytkowników).
N= 300 Polaków w wieku 18-65, (zmienne PŁEĆ, WIEK były filtrem dopuszczającym do badania, rozkłady procentowe na bazie danych GUS).
Główne wnioski badania:
- Na wiedzę prawną, postawy i opinie wobec zmian w postrzeganiu małżeństwa, związków partnerskich, konkubinatu oraz wychowywania dzieci przez pary jednopłciowe w największy sposób wpływa to, czy Polak/Polka określa siebie jako osobę wierzącą (większy konserwatyzm, sceptycyzm) czy też nie wierzącą (większy liberalizm, otwartość na zmiany).
- Wiedza prawna Polaków związana z obowiązującymi definicjami (np. zapisanymi w Konstytucji RP) jest –w ich subiektywnej opinii –powszechna, choć można mieć wątpliwości czy nie nazbyt powierzchowna.
- Głównym źródłem wiedzy na temat definicji małżeństwa jest rodzina (8/10 Polaków). Na Konstytucję i przepisy prawne wskazuje też 64%. Ogólnie tylko 3 % Polaków deklaruje brak wiedzy w tym obszarze.
- Najmłodsi (18-24) Polacy są nadchodzącą forpocztą zmian społecznych w badanych obszarach życia społecznego (więcej przywilejów prawnych dla związków partnerskich czy też par jednopłciowych).
- Więcej badań ilościowych (poszerzenie) i jakościowych (pogłębienie) –na dziś „rozwiedkabojom”…